Kajuh Karel Destovnik

Povzetek življenja in dela

Opis osebe

Karel Destovnik – Kajuh (1922–1944) je bil slovenski pesnik, prevajalec, partizan in narodni heroj. Njegova poezija je tesno povezana z odporniškim gibanjem med drugo svetovno vojno, njegov slog pa združuje ekspresionizem, socialni realizem in liričnost. Kljub kratkemu življenju je pustil pomemben pečat v slovenski literaturi, zlasti s partizansko liriko in pesmimi, ki izražajo ljubezen do domovine ter sočutje do zatiranih.

Življenje

Rodil se je v Šoštanju in že kot dijak celjske gimnazije pokazal izjemen talent za pisanje. Njegovo zgodnje delo je bilo močno politično obarvano, zaradi česar je bil izključen iz šole in kasneje zaprt. Med drugo svetovno vojno se je pridružil partizanom, kjer je deloval kot kulturnik in pesnik XIV. divizije. Leta 1944 je bil ubit v boju na Žlebnikovi domačiji pri Šoštanju.

Poezija

Kajuhova poezija je preplet ljubezenske, socialne in domoljubne tematike. V zgodnjem obdobju je bil pod vplivom ekspresionizma in socialnega realizma, kasneje pa se je njegova poezija usmerila v upor proti okupatorju in prikaz trpljenja zatiranih. Njegove pesmi, kot so Bosa pojdiva, Pesem štirinajste divizije in Sam so postale simboli narodnoosvobodilnega boja. Po njegovi smrti je njegova zbirka izšla v več ponatisih in še danes velja za eno najpomembnejših del slovenske odporniške literature.