Opis osebe
France Prešeren (1800–1849) je bil največji slovenski pesnik in osrednja osebnost slovenske romantike. Njegovo življenje je bilo prepleteno z osebnimi in poklicnimi preizkušnjami, nesrečno ljubeznijo do Primičeve Julije in prizadevanji za priznanje slovenske literature. Kljub težavam, med katerimi so bile tudi težave z alkoholom, je s svojim delom postavil temelje slovenske umetniške poezije.
Življenje in delo:
Rodil se je v kmečki družini v Vrbi in že zgodaj pokazal izjemno nadarjenost. Šolal se je v Ljubljani in na Dunaju, kjer je študiral pravo. Po vrnitvi v Ljubljano je deloval kot odvetnik, ob tem pa ustvaril nekatera izmed najpomembnejših literarnih del. Bil je tesen prijatelj literarnega teoretika Matije Čopa, ki ga je spodbujal k pisanju visokokakovostne poezije. Kljub neuspehom v ljubezni in težavam s cenzuro je postal osrednji pesnik zbornika Krajnska čbelica ter avtor pesniške zbirke Poezije (1847).
Poezija in pomen:
Prešeren velja za prvega slovenskega pesnika, ki je dosegel evropsko raven umetniškega ustvarjanja. Njegova poezija združuje ljubezenske, domovinske, filozofske in družbenokritične teme. Med njegova najpomembnejša dela spadajo Sonetni venec, Krst pri Savici in Zdravljica, katere sedma kitica danes predstavlja besedilo slovenske himne. S svojim jezikom, obliko in vsebino je slovensko književnost povzdignil na novo raven ter postal trajen simbol slovenske kulture.